W ujęciu psychosomatycznym, przewlekły stres i wyzwania zdrowotno-estetyczne

Poniedziałek, Lipiec 15, 2019

W odpowiedzi na pytania: Dlaczego od wielu lat w pracy z ludźmi, podstawowy filar twojej praktyki stanowią zabiegi, sesje, dotyczące silnego, przewlekłego stresu i jego wpływu na tkanki miękkie? Czy naprawdę jest różnica w ujęciu psychosomatycznym w zabiegach antystresowych, a w szeroko rozumianej relaksacji? Czy uwalnianie napięć oraz uzyskanie balansu, ma także faktycznie przełożenie na przebieg i efekty zabiegów pod kątem zdrowotno-estetycznym?

Są to najczęściej zadawane pytania zarówno potencjalnie zainteresowanych zabiegami jak i szkoleniami.

Odpowiedz jest prosta: Przede wszystkim ponieważ takie są realne, narastające ludzkie potrzeby i takie mają właśnie oczekiwania.

Zabiegi w ujęciu psychosomatycznym

Zajmując się w pracy z ludźmi zarówno profesjonalnym masażem, nurtem body work oraz promocją zdrowia, zdajesz sobie sprawy z faktu jak powstaje wiele dolegliwości w relacjach psychosomatycznych, zwłaszcza jako ciągłe napięcie, nadwrażliwość i brak elastyczności. Pracujesz przede wszystkim na poziomie fizycznym, soma, pośrednio wpływając na inne.

Praca z człowiekiem w ujęciu psychosomatycznym dotyczy przede wszystkim umiejętności uwalniania napięć, pracy z tkankami miękkimi, wobec utraty lub z ograniczeniem elastyczności tkanek.

Pracuję: miękko, głęboko, warstwowo i bezboleśnie

Pracujemy na tyle głęboko, na ile jest gotowy i pozwala pacjent, klient (nie każdy jest pacjentem). Zbyt głębokie, intensywne, bolesne metody, nie przynoszą skutku, mówimy o świadomości korzystania z zabiegów i relacjach.     

Pojedynczy epizod związany ze stresem i jego skutkami można niwelować nawet za pomocą bardzo prostych metod, możliwych do stosowania samemu: relaks, oddech, automasaż.

Natomiast sporym wyzwaniem są stany przewlekłego, silnego stresu, kiedy reakcje odczuwamy dłużej, zarówno na poziomie psychicznym, np.: obawy, lęki, ciągłe rozpamiętywanie stresujących sytuacji lub zdarzeń, problem w relacjach z ludźmi, z koncentracją, irytacja, itd.

Poziom fizyczny to min.: wzmożone napięcie, utrata elastyczności, gracji ciała, drżenie, reakcje skórne, nadpotliwość, nadwrażliwość czasem w połączeniu z awersją do dotyku.

Notoryczne korzystanie z małych ekranów, możliwe także zmiany w obrębie mimiki twarzy, dodatkowe, drobne zmarszczki,  ciągły stan skupienia, czasem także bóle głowy i szyi.

Przejściowa kompensacja, zmiana nawyków ruchowych w wyniku unikania napięć i bólu, zwłaszcza w pracy w stałych pozycjach: przewaga pracy siedzącej lub długie podróże.

Psychicznie. Może pojawić się związane z tym poczucie braku sprawczości, bezsilność, przykładowo jeśli sposoby którymi zwykle uwalnialiśmy napięcia nie przynoszą już efektów. Problemy z odpoczynkiem, odprężeniem, umiejętnością przełączenia się z ciągłej aktywności na być, napędza koło zamachowe i jeszcze bardziej nakręca nas emocjonalnie.

Co jest prawdziwym wyzwaniem? Nie chodzi o to że żyjemy w coraz silniejszym, przewlekłym stresie, większym realnym, fizycznym zagrożeniu, tylko coraz mniej sobie z nim radzimy (patrz: realne bodźce, stresory, a dynamiczne procesy adaptacyjne) Inaczej mówiąc stres to sytuacja i proces adaptacyjny, ale ważne jest jak w danej sytuacji dajemy sobie z nim radę, jak tłumaczymy, jakie są reakcje, ale też dalsze konsekwencje zarówno psychiczne i fizyczne napięcie, zmniejszenie zakresu ruchu, elastyczności i żywotności ciała.

Podstawowe sposoby przeciwdziałaniu w pojedynczych sytuacjach post stresowych są dosyć proste: oddech: pełniejszy, spokojniejszy, ruch: przede wszystkim spontaniczna aktywność ruchowa, ćwiczenia, rozciąganie, spacer, taniec, wyjście ze schematu poza nawykowe wzorce ruchowe, uwalnianie napięć tkanek miękkich: rozciąganie lub naturalny masaż.

W sferze psychicznej, przede wszystkim nie wyolbrzymianie zaistniałej, nagłej, stresującej sytuacji, racjonalne podejście, zrozumienie czynników, jeśli możliwe dystans, odpuszczenie.

Wyzwania zdrowotno-estetyczne

W wielu sytuacjach przewlekły stres ma także negatywne skutki w postaci pojawiających się problemów zdrowotno-estetycznych, na poziomie skóry: zmiany w natłuszczeniu, nadpotliwość, nadwrażliwość, także: czasowo występujące obrzęki, problemy z napięciem tkanki łącznej, zwłaszcza jeśli sytuacji przewlekłego stresu towarzyszą duże wahania wagi.  

Natomiast dla lepszych efektów, łatwości pracy z tkankami warstwowo, bezboleśnie, także dla lepszego komfortu, ponadto u osób z problemami akceptacji ciała, wstępna relaksacja, uwalnianie napięć jest dodatkową opcją potrzebną dla uzyskania lepszych finalnych efektów: w modelowaniu miejsc problemowych, cellulicie, po niektórych zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej, w pracy z bliznami, po urazach, także podczas rewitalizacji po porodzie.

Zabiegi relaksacyjne a antystresowe

Tzw. masaże i inne zabiegi relaksacyjne, są dosyć szerokim pojęciem i różnie rozumianą praktyką. Mają za główny cel odprężenie, pomoc w odpoczynku, pozytywne, przyjemne doznania, więc raczej ograniczone działanie czasowe. Przede wszystkim reakcje są odczuwalne w momencie wykonywania zabiegów. Bywa że zmęczony pacjent, klient, po prostu zasypia, choć nie jest to celem takich zabiegów. Rzecz w tym, iż taki „przespany” zabieg, sesja, nie zwiększają świadomości.

Zabiegi antystresowe są bardziej ukierunkowane na konkretne reakcje, uwalnianie napięć, uelastycznianie. Jeśli to możliwe jak najszybciej po sytuacji związanej z silnym stresem. Stosuje się bardziej konkretne przemyślane techniki, wstępny masaż, praca z tkankami miękkimi są w synchronizacji z oddechem, uwalnianie następuje podczas wydechu, pracujemy z większą amplitudą, a mniejszą częstotliwością wykonywanych poszczególnych technik. Nie jest to zupełnie bierny zabieg, jesteśmy skupieni na bardziej subtelnych reakcjach pacjenta, mikro ruchach, spontanicznych napięciach i rozluźnieniach. Bardzo istotna jest synchronizacja odpowiednich ruchów, chwytów z oddychaniem i pozycjonowaniem podczas całego zabiegu, sesji. (…)

Artykuł poglądowy, w odpowiedzi na pytania, Piotr Szczotka ©

Temat rzeka, dla zainteresowanych więcej informacji na stronie poniżej. Oczywiście podstawą są cele, a nie koncepcje czy metody. IMBW to jedno z efektywnych narzędzi.

http://bodyworker.pl/1_6_psychosomatyka-stres-relaksacja.html

Szukaj